Рукописи не горять…

Ще напередодні проголошення незалежності, один із київських хорів мав можливість виступити на німецькому музичному фестивалі. Присутній на цьому заході знаменитий знавець творчості В.-А. Моцарта, Й.-С. Баха та його родини, – професор Крістоф Вольф одразу зрозумів, що почутий твір у виконанні українського хору – це потенційно, один із  музичних творів старшого сина

Й.-С. Баха –  К-Ф.-Е. Бах. При чому, цей твір вважали втраченим, як і деякі інші його твори. Адже в історії класичної музики відомий випадок, коли музичний архів Берлінської співочої академії, що складався з оригіналів творів Й.-С.  Баха та його синів, вивезли із німецької столиці від бомбардування. Німецькі зберігачі колекції привезли цей унікальний музичний архів артефактів до Вроцлава. І відтоді сліди архіву Берлінської співочої академії загубилися більш як на півстоліття.

Після того знаменитого виступу українського хору, всесвітньо відомий музикознавець Крістоф Вольф, понад десятиріччя із 1990 по 2002 р., приїздив в Україну, до Києва, в Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв, який розташувався на території заповідника «Софії Київської», де він намагався з’ясувати історію походження «новознайдених» творів в українській столиці. Після тривалого та ретельного вивчення колекції у 2002 р. Крістоф Вольф зробив офіційну заяву, що в Києві знаходиться музична колекція колишньої Берлінської співочої академії. На рівні угоди між Німеччиною та Україною відбулася передача втрачених фондів на Батьківщину. У свою чергу Німеччина повернула Україні ті колекції, які під час Другої світової війни вивезли звідти. Віднайдений архів, а точніше його частину, твори Й.-С. Баха та його синів, Крістоф Вольф видав як факсимільне видання із своїми примітками та коментарями. Таким чином він зробив спадщину відомої музичної династії більш доступною для широкого кола шанувальників класики. Однак і на цьому контакти з Україною не припинилися.

Згодом, легендарний музикознавець, Крістоф Вольф передав до Бібліотеки Українського католицького університету велику колекцію книжок та нот, зокрема, згадуване факсимільне видання музичних творів К.-Ф.-Е. Баха-сина.

Власне, сама колекція сформована таким чином, що гості, читачі та усі  бажаючі, окрім творчості В.-А. Моцарта, Й.-С. Баха та його родини, можуть переконатися у непересічній постаті самого вченого-музикознавця Крістофа Вольфа.

Відтак, перший кластер колекції його музичної бібліотеки складають монографії, збірники наукових праць, де він виступає безпосередньо як автор досліджень. Друга своєрідна частина колекції – це книжки та музикознавча періодика, науковим редактором яких був Крістоф Вольф. Третя частина його музичної бібліотеки – це популярні альбоми міст пов’язані зі творчістю відомих музикантів.  А четверта частина музичної бібліотеки, це, власне, родзинка всієї колекції – повне факсимільне видання нот К.-Ф.-Е. Баха-сина з коментарями дослідника, як музикознавця.

Отже, поповнення Бібліотеки Українського католицького університету таким цінним надбанням є насправді винятковою подією осені.

Автор: Оксана Палій

Вам буде цікаво